iFOLK - hudební server

Informace

Autor:
Pavel Rada
Datum vydání:
5. červenec 2006
Statistika:
Čtenářů: 5000

Relevantní

Nejčtenější

Reklama

Reklama

Známkování

Jakpak se Vám článek líbil? Dejte to najevo svou známkou.

Aktuální známka je 3.1, hodnoceno 255x.

Já uděluji známku

Článek

Zahrada 2006 začala

aneb pár postřehů z prvního dne

Koncertem na scéně „U kapličky" začala dnes úderem osmnácté hodiny v Náměšti na Hané Zahrada 2006. Až nečekaně početnému publiku se postupně představili skupiny Bezefšeho a Spirituál kvintet a písničkář Karel Plíhal. A hned v úvodu musím napsat, že kdyby se na letošní Zahradě všechno povedlo tak, jako první večer, bude to jeden z nejhezčích ročníků.

Bezefšeho* Na loňském ročníku Zahrady jsem chyběl, takže mě poněkud zarazily "moderní" buňky sloužící jako pokladna, šatna atd. Moc mi do prostředí nezapadají a asi si budu dlouho zvykat.

* U kapličky bylo plno dost dlouho před začátkem koncertu. Nemám zprávy o návštěvnosti letošní jihlavské Porty, ale pokud byla stejná jako v minulých letech, tak už první večer bylo na Zahradě posluchačů víc.

* Mám pocit, že se konečně pomalu začíná stírat rozdíl mezi hvězdami let minulých a těmi, které se na světlo světa prodraly v nedávné době. Alespoň skupině Bezefšeho se to rozhodně daří. Zaplněné hlediště je přijalo stejně dobře, jako později Spirituál kvintet. Mně se jejich koncert líbil dokonce o trošku víc.

Spirituál kvintet* Ale i Spirituál kvintet mě potěšil. Většina koncertu byla složena z písniček, které najdete na jejich nejnovějším cédéčku. Nezapomněli vzpomenout na Karla Zicha, který zemřel před dvěma lety, a Oldřicha Ortinského, který za ním odešel letos v květnu.

* Abych jen nechválil - nepochopím lidi, kteří na přijedou na hudební festival, tam zalezou do pivního stanu a dělají kravál. Zvlášť rušivé to bylo při písničce, kterou si Spirituál kvintet dovolil jako přídavek zazpívat bez pomoci zvukové aparatury. Ale i v jiných tišších písničkách a v průběhu koncertu Karla Plíhala se v zadních řadách v podstatě nedalo vnímat, co se děje na pódiu.

* Karel Plíhal zahájil své vystoupení desetiminutovým laděním kytar, při kterém se nechal fotografovat. V průběhu vlastního koncertu to již nesnese, což není zas až tak nepochopitelné.

* Karel měl, stejně jako Spirituál kvintet, svého zvukaře. Nevím, jestli je to vždy úplně nutné a dobré řešení. Zatímco Bezefšeho i Spirituálové měli zvuk pěkný a dostatečně hlasitý, zvukař Karla Plíhala z aparatury nedokázal vymáčknout takovou hlasitost, aby bylo přes některé hlasitější diváky možné si písničky vychutnat. Mě to poměrně otrávilo a řekl jsem si, že si na jeho koncert radši zajdu někam do klidného klubu. Tudíž jsem se po třetí písničce "odebral do sprch".

* Zítra (6. 7.) začíná program Zahrady 2006 v 10:00 hodin. Podrobný rozpis najdete na webu Folk & country.

Reklama

Reklama